top of page
  • eevarinen

Kevään korvalla


Hyvä lukijani, olet nyt katselemassa Happonen-sukuseuran uudistuneita verkkosivuja. Keväthän on uudistumisen aikaa. Sukuseuran toiminnassakin olemme pyrkineet aina sopivaan tahtiin ottamaan uudistuksen askeleita. Hallitus on alkuvuonna totutellut pitämään etäkokouksia Teams-sovelluksen kautta. Olemme alkaneet myös selvittää sopivimpia vaihtoehtoja toiminnastamme kertyvän aineiston sähköiseen arkistointiin. Sukuseuran jäsenille ja kaikille toiminnastamme kiinnostuneille näkyvin osa sähköistä muotoa ovat seuran nettisivut. Erja ja Sari ovat uudistaneet sivujen ulkoasua ja rakennetta. Heille iso kiitos uudistustyöstä!


Nettisivuillamme voimme nähdä ja tunnelmoida Happosten ja seuramme elämää ja toimintaa nykypäivänä ja menneinä aikoina sekä tulevina suunnitelmina. Uutta sisältöä on hieman lisätty, mutta pääosin se on vielä vanhoilta sivuilta poimittua. Lisää niin vanhaa kuin uuttakin pyrimme hallituksen jäsenten toimesta tänne pikkuhiljaa tuomaan. Kehitystyö on jatkuvaa. Yhteydenottolomakkeen kautta voi jokainen lähettää kommentteja ja toiveita myös nettisivujen sisällön ja ylläpidon kehittämiseen. Tarinoita ja kuvia Happosten elämästä – sekä nykyisestä että menneestä – otamme kiitollisina vastaan.


Yksi toimintamme uudistus, nyt jo perinteeksi muodostunut tapa oli ns. välivuoden tapahtuma. Ensimmäisellä kerralla vuonna 2015 risteiltiin suvun perinteisillä kotivesillä Tuusniemeltä Valamoon. Tulevana kesänä matkaamme sitten tutustumaan merellisiin maisemiin Ahvenanmaan saaristoon. Yhdessä kokeminen, yhteiset jaetut elämykset rikastuttavat elämäämme.


Täysin uutena juttuna on sivuillemme nyt avattu tämä blogi-osio. Hallituksen jäsenet kirjoittavat tänne alkuun sattumanvaraisella aikataululla sattumanvaraisista aiheista – mitä mielen päällä ja/tai ajassa liikkuu - omista, yleensä Happosiin liittyvistä tai ihan mistä tahansa asioista.

Käydään verkossa, pidetään yhteyttä!


Aurinkoista Pääsiäisen aikaa ja kevättä kaikille toivotellen,

Eeva – sukuseuran puheenjohtaja

39 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

ARMAANI

Commenti


bottom of page